ethnosimo

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΝΟΜΟΣ ΛΑΣΙΘΙΟΥ
ΔΗΜΟΣ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ

Πληροφ.:

Σ. Δαγαλάκη Τηλ. :  28423-40365
Ιεράπετρα 14-06-2019
Αριθμός πρωτ.: 8797                                                                                               

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Α. Προς τον κ. Δήμαρχο
Β. Προς τους κ.κ. Δημοτικούς Συμβούλους:

 1.  Αντωνάκη Γεώργιο14. Μαχαιρά  Ιάκωβο
 2.  Ασπραδάκη  Γεώργιο15. Μαχαιρά Μιχαήλ
 3.  Βιαννιτάκη Μιχαήλ16. Μυλωνά- Μαμαντοπούλου Ειρήνη
 4.  Βλάσση Ελένη17. Πανταζή   Αργύριο
 5.  Βρυγιωνάκη  Εμμανουήλ18. Παπαδοπετράκη  Ανδρέα
 6.  Ζερβάκη  Εμμανουήλ19. Πετρά  Αντώνιο
7.  Κορνάρο Χαράλαμπο20. Σκυβάλου- Ρουμελιωτάκη Μαρία
 8.  Κοτσιφάκη Μαρία21. Σουραβλή Χριστόφορο
 9.  Κουγιουμουτζάκη  Γεώργιο22. Σπυριδάκη  Μιχαήλ
10. Λιανάκη  Γεώργιο23. Τζιρβελάκη Ιωάννη
11. Λουτσέτη  Εμμανουήλ24. Φραγκούλη  Εμμανουήλ
12. Μαστοράκη  Γεώργιο25. Χανιωτάκη Νικόλαο
13. Μαστοράκη   Πέτρο26. Χατζημαρκάκη Χρυσούλα

Γ. Προς την Πρόεδρο της Δημοτικής Κοινότητας Ιεράπετρας κ. Κοκολάκη – Περακάκη Ευπραξία, με την παράκληση να ενημερώσει τα μέλη του συμβουλίου της Δημοτικής Κοινότητας, για τα θέματα της ημερήσιας διάταξης.

Δ. Προς τους Προέδρους των Τοπικών Κοινοτήτων, με την παράκληση να ενημερώσουν τα μέλη των συμβουλίων τους, για τα θέματα της ημερήσιας διάταξης και προς τους Εκπροσώπους των Τοπικών Κοινοτήτων κ.κ.:

1. Αλεξάκη Εμμανουήλ (Ρίζας)11. Πιτροπάκη Νικόλαο (Σχινοκαψάλων)
2. Γερακιανάκη Εμμανουήλ (Ανατολής)12. Ραπάνη Γεώργιο (Παχ. Άμμου)
3. Δαμασκηνάκη Εμμανουήλ (Μουρνιών)13. Ρεμεδιάκη Ιωάννη (Καβουσίου)
4. Δασκαλάκη Ιωάννη (Γδοχίων)14. Σακκαδάκη- Μπαχλιτζανάκη Μαρία (Αγ. Ιωάννη)
5. Ζουμπουλάκη Ιωάννη (Σταυροχωρίου)15. Σκουλούδη Εμμανουήλ (Μεσελέρων)
6. Κουρμουλάκη   Εμμανουήλ (Ορεινού)16. Σουργιαδάκη Ιωάννη (Κ. Χωριού)
7. Λαμπράκη   Κωνσταντίνο (Μεταξοχωρίου)17. Στεφανάκη Σταύρο (Αγ. Στεφάνου)
8. Μαστοράκη Εμμανουήλ (Μακρυλιάς)18. Ταυλάκη Γεώργιο (Μύθων)
9. Παντελάκη Αλέξανδρο (Μύρτου)19. Τσακιράκη Γεώργιο (Μαλών)
10. Πετσαγγουράκη Αιμίλιο (Χριστού)20. Ψυλλινάκη- Μπιλανάκη Ειρήνη (Καλαμαύκας)

Σας προσκαλούμε, στις 19 Ιουνίου 2019, ημέρα Τετάρτη και ώρα 20.00 μ.μ., σε τακτική συνεδρίαση, στην αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου, για να συζητήσουμε τα παρακάτω θέματα:

  1. Αποδοχή χρηματοδότησης για «Πρόληψη και αντιμετώπιση ζημιών και καταστροφών που προκαλούνται από θεομηνίες» για το έργο «Αποκατάσταση υποδομών Δήμου Ιεράπετρας που επλήγησαν από τη θεομηνία της 6-4-2019»-Τροποποίηση προϋπολογισμού και τεχνικού προγράμματος οικ. έτους 2019 (Εισηγήτρια: Χρυσούλα Χατζημαρκάκη)
  2. Τροποποίηση προϋπολογισμού και τεχνικού προγράμματος οικ.έτους 2019 (Εισηγήτρια: Χρυσούλα Χατζημαρκάκη)
  3. Έγκριση Τριμηνιαίας Έκθεσης εκτέλεσης προϋπολογισμού 1ου τριμήνου 2019 (Εισηγήτρια: Χρυσούλα Χατζημαρκάκη)
  4. Χορήγηση πάγιας προκαταβολής στον Εκπρόσωπο της Τοπικής Κοινότητας Χριστού (Εισηγήτρια: Χρυσούλα Χατζημαρκάκη)
  5. Καταβολή χρηματικού βοηθήματος του άρθρου 202 του Ν.3463/2006 (Εισηγήτρια: Χρυσούλα Χατζημαρκάκη)
  6. Κατανομή πιστώσεων για λειτουργικές δαπάνες σχολείων (Εισηγητής: Ηλίας Νταραράς)
  7. Κατανομή πιστώσεων για συντηρήσεις σχολικών κτιρίων (Εισηγητής: Ηλίας Νταραράς)
  8. Γνωμοδότηση για τη λειτουργία παραρτήματος Νηπιαγωγείου στο Δήμο Ιεράπετρας (Εισηγήτρια: Μαρία Σκυβάλου-Ρουμελιωτάκη)
  9. Έγκριση της με αρ.11/2019 απόφασης Δ.Σ. του Ν.Π.Δ.Δ. «Δημοτικό Λιμενικό Ταμείο Ιεράπετρας» (Εισηγητής: Πρόεδρος Δ.Σ.)
  10. Έγκριση της με αρ. 40/2019 απόφασης Δ.Σ. του Ν.Π.Δ.Δ. «ΚΟΙΝΩ.ΠΟΛΙΤΙ.Α Ιεράπετρας» (Εισηγήτρια: Χρυσούλα Χατζημαρκάκη)
  11. Παραλαβή και έγκριση της μελέτης «Μελέτη δικτύων αποχέτευσης και εγκατάστασης καθαρισμού λυμάτων Δήμου Μακρύ Γιαλού» (Εισηγητής: Εμμανουήλ Λουτσέτης)
  12. Έγκριση σχεδίου Προγραμματικής Σύμβασης μεταξύ του Δήμου Ιεράπετρας και ΔΕΥΑ Σητείας για την υποβολή και υλοποίηση του έργου «Δίκτυα Αποχέτευσης και Εγκατάσταση επεξεργασίας και διάθεσης λυμάτων των παραλιακών οικισμών Κουτσουρά, Μακρύ Γιαλού Δήμου Ιεράπετρας και Ανάληψης Δήμου Σητείας Π.Ε. Λασιθίου», στο Ε.Π «ΚΡΗΤΗ», Α/Α ΟΠΣ ΕΣΠΑ: 3624,  Κωδικός Πρόσκλησης: ΕΤΠΑ-43  (Εισηγητής: Εμμανουήλ Λουτσέτης)
  13. Αγορά ακινήτων στην Τ.Κ. Αγίου Στεφάνου για την εγκατάσταση της μονάδας ΕΕΛ Μακρύ Γιαλού (Εισηγητής: Εμμανουήλ Λουτσέτης)
  14. :Υποβολή πρότασης στο Ε.Π «ΚΡΗΤΗ», στον Α.Π 2, «Δράση 6.b.8: Υποδομές διαχείρισης λυμάτων Περιφέρειας Κρήτης» για την πράξη: «Δίκτυα Αποχέτευσης και Εγκατάσταση επεξεργασίας και διάθεσης λυμάτων των παραλιακών οικισμών Κουτσουρά, Μακρύ Γιαλού Δήμου Ιεράπετρας και Ανάληψης Δήμου Σητείας Π.Ε. Λασιθίου», στο Ε.Π «ΚΡΗΤΗ»,  Α/Α ΟΠΣ ΕΣΠΑ: 3624,  Κωδικός Πρόσκλησης: ΕΤΠΑ-43 (Εισηγητής: Εμμανουήλ Λουτσέτης)
  15. Έγκριση μελέτης και υποβολής πρότασης για την πράξη «Προμήθεια κλαδοτεμαχιστών για τη διαχείριση βιοαποβλήτων Δήμου Ιεράπετρας» της με κωδ.πρόσκλησης (Α/Α ΟΠΣ:3478) της Ειδικής Υπηρεσίας Διαχείρισης Ε.Π «ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΚΡΗΤΗΣ» (Εισηγήτρια: Μαρία Σκυβάλου-Ρουμελιωτάκη)
  16. Επέκταση της σύμβασης προμήθειας καυσίμων έτους 2018 του Ν.Π.Δ.Δ. ΚΟΙΝΩ.ΠΟΛΙΤΙ.Α. Ιεράπετρας και αύξηση συμβατικού χρόνου παράδοσης (Εισηγήτρια: Χρυσούλα Χατζημαρκάκη)
  17. Μίσθωση ακινήτου στην Τ.Κ. Μύρτου για δημιουργία χώρου στάθμευσης (Εισηγήτρια: Χρυσούλα Χατζημαρκάκη)
  18. Έγκριση Σχεδίου Μνημονίου συνεργασίας μεταξύ του Δήμου Ιεράπετρας και του ΚΤΕΛ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ-ΛΑΣΙΘΙΟΥ ΑΕ  για την οργανωμένη απομάκρυνση πολιτών για λόγους προστασίας από εξελισσόμενη ή επικείμενη καταστροφή (Εισηγήτρια: Μαρία Σκυβάλου-Ρουμελιωτάκη)
  19. Παραχώρηση οδών στο Νέο Σχέδιο της πόλης της Ιεράπετρας στη Δ/νση Μεταφορών και Επικοινωνιών της Περιφερειακής Ενότητας Λασιθίου για την διεξαγωγή δοκιμασιών προσόντων και συμπεριφοράς υποψηφίων οδηγών (Εισηγητής: Εμμανουήλ Λουτσέτης)
  20. Έγκριση 1ου ΑΠΕ και χορήγηση παράτασης προθεσμίας του έργου «Αποκατάσταση αθλητικών υποδομών Ιεράπετρας» (Εισηγητής: Εμμανουήλ Λουτσέτης)
  21. Χορήγηση παράτασης προθεσμίας εκτέλεσης του έργου «Αντικατάσταση ηλεκτρικής εγκατάστασης στο 1ο Γυμνάσιο Ιεράπετρας» (Εισηγητής: Εμμανουήλ Λουτσέτης)
  22. Έγκριση 1ου ΑΠΕ και χορήγηση παράτασης προθεσμίας περαίωσης του έργου «Υγρομόνωση στέγης κλειστού γυμναστηρίου Ιεράπετρας» (Εισηγητής: Εμμανουήλ Λουτσέτης)
  23. Έγκριση 1ου ΑΠΕ και χορήγηση παράτασης προθεσμίας εκτέλεσης του έργου «Επισκευή και συντήρηση οικίας Ναπολέοντα & ηλεκτροφωτισμός οδού Ναπολέοντα» (Εισηγητής: Εμμανουήλ Λουτσέτης)
  24. Χορήγηση παράτασης προθεσμίας εκτέλεσης του έργου «Αποχέτευση ομβρίων στην οδό Ν.Φωκά» (Εισηγητής: Εμμανουήλ Λουτσέτης)
  25. Χορήγηση παράτασης προθεσμίας εκτέλεσης της προμήθειας «Προμήθεια κάδων απορριμμάτων νήσου Χρυσής» (Εισηγήτρια: Μαρία Σκυβάλου-Ρουμελιωτάκη)
  26. Χορήγηση παράτασης προθεσμίας εκτέλεσης του έργου «Κατασκευή ερευνητικής γεώτρησης Δήμου Ιεράπετρας Τ.Κ. Καβουσίου στη θέση «Νεράιδες» (Εισηγητής: Εμμανουήλ Λουτσέτης)
  27. Χορήγηση παράτασης προθεσμίας εκτέλεσης του έργου «Ανόρυξη υδρευτικής γεώτρησης Δήμου Ιεράπετρας Τ.Κ. Ανατολής στη θέση «Λιβάδια» (Εισηγητής: Εμμανουήλ Λουτσέτης)
  28. Έγκριση πρωτοκόλλου προσωρινής και οριστικής παραλαβής του έργου «Αναπλάσεις κοινοχρήστων χώρων Δ.Ε. Μακρύ Γιαλού (οικ.Σταυροχωρίου) (Εισηγητής: Εμμανουήλ Λουτσέτης)
  29. Έγκριση πρωτοκόλλου προσωρινής και οριστικής παραλαβής του έργου «Κατασκευή τεχνικού στην είσοδο οικισμού Σταυροχωρίου» (Εισηγητής: Εμμανουήλ Λουτσέτης)
  30. Έγκριση κοπής και αντικατάστασης δέντρων (Εισηγητής: Εμμανουήλ Λουτσέτης)
  31. Διαγραφή τελών ύδρευσης, λόγω λάθους της Υπηρεσίας (Εισηγήτρια: Χρυσούλα Χατζημαρκάκη)
  32. Διαγραφή τελών κοιμητηρίων (Εισηγήτρια: Χρυσούλα Χατζημαρκάκη)
  33. Διαγραφή τελών άρδευσης, λόγω λαθών της Υπηρεσίας (Εισηγήτρια: Χρυσούλα Χατζημαρκάκη)
  34. Παραχώρηση χρήσης Δημοτικού Σχολείου Ορεινού στην Ομάδα Προσκόπων Ιεράπετρας (Εισηγητής: Πρόεδρος Δ.Σ.)

Ο Πρόεδρος  Δ.Σ.
Ασπραδάκης Γεώργιος